Přidat otázku mezi oblíbené Zasílat nové odpovědi e-mailem Po odinstalovaní programů o velikosti 3 GB uvolněné místo vzápětí zmizí.

Na NB DELL 5290 2in1 s 256 GB diskem mi dochází volné místo, což mě začíná hodně omezovat. Odinstaloval jsem několik programů a smazal pár instalačních adresářů o celkové velikosti cca 3 GB, ale uvolněné místo se po restartování anebo jenom chvilce fungování znovu zaplnilo a zase zbývá pár desítek, maximálně stovek MB. Kam zmizí několik GB uvolněného prostoru a jak tomu zabránit?

Napadá mě odkládací soubor disku anebo soubor pošty Thunderbirdu, jelikož v poště mám cca 10 GB dat a po odinstalaci programů se mi začaly znovu načítat e-maily do PC. Další možností je nějaká stažená, ale kvůli místu nenainstalovaná aktualizace, která zůstala "viset" na disku. Co všechno prověřit a kde ještě hledat?

Řešení:

Takže nakonec za tím byla aktualizace Windows, která kvůli nedostatku místa se marně pokoušela o nainstalování a Thunderbird, který se neustále pokoušel o nové načtení e-mailů z IMAP serveru. Nevím, jestli jsem to nové načtení něčím vyprovokoval já anebo to bylo něco na straně serveru, což už nezjistím, ale zjistil jsem, že TB mi roky zaplňoval disk svými neúspěšnými pokusy o komprimaci poštovních zpráv, které za sebou neuklízel. Po jejích částečném pokusném odmazání jsem uvolnil cca 40 GB a pokud bude všechno OK, tak je smažu všechny a uvolním další desítky GB místa.

Jelikož k vyřešení problému mi nejvíce pomohly 2 příspěvky od dvou členu fóra, ale 2 příspěvky současně nelze vybrat jako řešení, nakopíroval jsem je níže a zvolím svůj příspěvek jako řešení pro podobné dotazy.

IQ37 Bronzový rádce, 17.05.2024 19:05#57
Můžeš zkusit https://www.voidtools.com/ portable verzi Everything.
Udělá ti inventuru v celém PC za několik vteřin.

Zdenál @jege, 18.05.2024 17:06#70
Soubory NSTMP můžeš smazat - viz odkaz. Jsou to pozůstatky po nedokončeném "kompaktování" složek.

Předmět Autor Datum
Jan Fiala
jege
Nuda
dsa
jege
To nedelej, pokud o tu postu nechces prijit
Jan Fiala 15.05.2024 19:37
Jan Fiala
dsa
brum brum
dsa
host
Jan Fiala
200 MB, které hned zmizely ....
jege 15.05.2024 20:03
jege
dsa
jege
host
dsa
brum brum
jege
dsa
Windows 10 Pro 22H2 19045.4291.
jege 16.05.2024 11:19
jege
dsa
jege
dsa
jege
dsa
jege
dsa
brum brum
jege
lední brtník
jege
dsa
jege
Ale
jege
Ale
jege
Ale
dsa
brum brum
jege
brum brum
jege
brum brum
jege
IQ37
jege
Zdenál
jege
Ale
Zdenál
jege
Zdenál
jege
Zdenál
jege
Zdenál
tupolev
pozorovateľ
IQ37
jege
dsa
jege
IQ37
jege
dsa
IQ37
jege
brum brum
Zdenál
jege
jege

Zřejmě všechno společně.Stahuje se ti pošta, začnou se stahovat aktualizace systému...

Podivej se, jestli nemáš zapnuto zálohování ve Windows. Pokud ano a zalohuje na ten samý disk, tak to vypni.

Stahni si treesize a podivej se, ktere slozky ti zabiraji nejvic mista

Vypnul jsem hibernaci a odstranil hiberfil.sys o velikosti cca 2 GB, zmenšil jsem pagefile.sys o cca 1 GB, uvolnily se 3 GB, nainstalovala se nějaká aktualizace a zase mám volných 300 MB, pak 20 MB a nakonec 0 MB. Kam to všechno mizí? Už jsem uvolnil cca 6 GB a pořád nemám volné místo.

PS: Zálohování je dávno vypnuto ...

furt by sa len čiščilo, ako z čias W98/xpnt:

https://files2.majorgeeks.com/b576310a2bdce133f85e8d1d40d2f251299e0480/drives/cleanmgrplus.zip

https://files2.majorgeeks.com/b576310a2bdce133f85e8d1d40d2f251299e0480/allinone/Dism++10.1.1002.1B.zip

Potom je tu pre W10 boptnajúca zložka; "servicing\LCU*.* a spol. dole;;;;

takeown /f "C:\$WinREAgent" /a /r /d y
icacls "C:\$WinREAgent" /grant:r administrators:F /t /lrmdir "C:\$WinREAgent" /s /q
del /f /s /q "C:\$WinREAgent"

takeown /f "C:\$WINDOWS.~BT" /a /r /d y
icacls "C:\$WINDOWS.~BT" /grant:r administrators:F /t /lrmdir "C:\$WINDOWS.~BT" /s /q
del /f /s /q "C:\$WINDOWS.~BT"

takeown /F "C:\$Windows.~BT\*" /A /R /D Y
icacls "C:\$Windows.~BT\*.*" /grant *S-1-5-32-544:F /T /C /Q
RD /S /Q "C:\$Windows.~BT"

takeown /f "C:\Windows\servicing\LCU" /a /r /d y
icacls "C:\Windows\servicing\LCU" /setintegritylevel H
icacls "C:\Windows\servicing\LCU" /grant:r administrators:F /t /l
icacls "C:\Windows\servicing\LCU" /T /C /grant Administrators:F
icacls 'C:\Windows\servicing\LCU' /t /c /grant administrators:F System:F everyone:F
icacls "C:\Windows\servicing\LCU" /q /c /t /grant Users:F

rmdir "C:\Windows\servicing\LCU" /s /qdel /f /s /q "C:\Windows\servicing\LCU"

Vypni a smaž "body obnovení" ... nastav si tam nějaké omezení nebo to prostě vypni (a dělej si občas "ručně" image systému někam externě). Když máš tolik pošty, přendej to na jiný disk. S aktualizacemi nebojuj, nech je nainstalovat:-)Taky lze "předčasně" ručně smazat starší (už nepotřebné) aktualizace.

to neřeš: máš hafo let data dohromady se systémem na jediném společném hnoji, nedokážeš to zálohovat (probírali jsme několikrát), nevíš tak co ti kde zavazí.doufám aspoň, že místo správce souborů nepoužíváš tupý průzkumník.

když ti dochází místo, není řešením uvolnit 3gb, to je směšné - ostatně výsledek chování windows vidíš na vlastní oči.
řešením je dát normální disk, tyto vypadají na nějakou akci: https://www.suntech.cz/kingston-dc500m-480gb-2-5-ssd-tlc-sata-iii-555r-520w_d497462.html

rychlé tipy:
- ntb samozřejmě využívá hibernaci, ale možná má nastavený zbytečný swap. při normálních velikostech ram nastavuju swap ~500mb.
- něco udělá windowsí vyčištění disku, člověk si sám projde nabízené možnosti a zatrhne nenažranosti
pomalejší tip:
- neskladujeme gigabordel (filmy atd) v profilu, zanořený do c:\users\ty\videos\bordel.avi, ale pěkně odděleně na d:\videos - hned vidíš, kolik to zabírá, jak rychle dochází místo a jestli to má radši být na externím disku / v síti.

ten tip na body obnovení mě zaujal: vůbec je nepotřebuješ, když umíš zálohovat. ostatně všechny viry je úmyslně mažou, takže jako pojistka nefungují.ale vím, že u tebe s nerozděleným c: je zálohování sprosté slovo.

Nemůžeš řešit 2-3 GB ... to ti nepomůže. Zbav se příloh v majlech, najdi (opravdu) velké soubory a odzálohuj je a smaž. Potřebuješ prostě 20-30 GB, aby W10 mohly volně dýchat:-)A pokud nejde disk přidat, tak prostě dej větší a naklonuj to, je to docela snadné a je to 1000,- Kč. Původní disk užiješ jinak ...

nač se s tím celý den patlám a odinstaloval jsem tolik programů a služeb

tobě k normálnímu trvalému trvalému provozu chybí desítky gb - vidíš sám, že podvyživené windows si jednotky gb zaberou samy. na ssd bys měl rezervovat tak 20% volného místa (s přibývající kapacitou to není tak strašné, ale na tvém malém ssd?
tak co děláš celý den za nesmysly? kolik máš vedle sebe (desítek) nainstalovaných balíků ms office, aby uvolněné místo za něco stálo?
a které služby se odinstalují? normálně se vypnou a žádné místo se neuvolní.
jestli ti vadí jejich výpis v paměti (a to nevíš o používaných filtrech / driverech), zpomalení systému a občas nekorektní chování, odinstaluj zbytečný antivir. ale na zabrané místo to má minimální vliv.
kolik jsi vydělal (či spíš prodělal) za celý zbytečný den? tak proč už nemáš doma disk dvojnásobné velikosti, kam je radost klonovat disk, rozdělit ho na systém a zbytečnosti a konečně mít možnost zálohovat?

Služby s úsporou místa? Třeba hibernace, virtuální paměť na disku a pod.

Větší disk mám v šuplíku již pár let, stejně jako nový PC, ale rozebrat D5290 2in1 není tak jednoduché a nemám pár dní klidu na experimentování a zálohování, jelikož je to pracovní PC, mám na něm fakturaci, takže kdykoliv, když se objeví zákazník, musím se sbalit, pádit do kanclu a fakturovat.

U mě je to totiž tak, že když mám čas, tak nemám potřebu něco měnit a strašně nerad dělám něco zbytečně, čti jsem líný, a když to změnit potřebuji, tak už nemám čas. Když jsem musel měnit baterku, jelikož se nafoukla a vytlačovala displej, tak jsem měl ještě 1/2 disku prázdnou, takže jsem jej měnit za větší nepotřeboval, nyní mi místo dochází, ale rozebrat 2in1, naklonovat disk, ověřit funkčnost a znovu 2in 1 poskládat vyžaduje čas, který nemám a pravdu říct, ani se mi do toho nechce. Raději bych smazal pár zbytečných souboru a myslel jsem, že 6 GB bude stačit, ale Windows mi do toho hází vidle, a stále netuším jak.

To snad musíš mít zapnuté body obnovy ... aktualizace jsou tak 1-3 GB, víc to nikdy není a časem se zase předchozí smaží. Mně mezi 4412 a předchozím buildem nepřibylo prakticky nic. Ale dobré je, že už to dá měsíc pokoj:-)

Nebo jsem to špatně pochopil a 15 GB se uvolnilo:-)což se čas od času stane, protože windows odstraní neaktuální "vnitřní zálohy".

Ano, 15 GB se "objevilo", ale Tvůj optimismus nesdílím!;-):-D

Při instalaci aktualizací nastaly problémy, zkusíme to ale znovu později. Pokud se vám tato zpráva pořád zobrazuje a chcete si najít další informace na webu nebo se obrátit na podporu, může vám pomoct toto: (0x80070643).

Ahoj! Jsem James, nezávislý poradce, a pomůžu vám s tímto problémem.
Navrhuji, abyste se pokusili opravit problémy s aktualizacemi systému Windows spuštěním Poradce při potížích se službou Windows Update. Postupovat takto:
1. Přejděte do nabídky Start > Nastavení > aktualizace & zabezpečení > poradce při potížích > webu Windows Update.
2. Počkejte, že dokončí a zkontrolujte, zda problém přetrvává.
Také před pokračováním k níže uvedené metody, k řešení problémů s instalací Windows 10 Update, proveďte následující akce a pak nainstalujte aktualizaci:
1. Ujistěte se, že máte dostatek volného místa na disku (alespoň 32 GB) před instalací aktualizace.

To je asi ten problém, dočasné soubory pro provedení aktualizace. Já mám místa dost, takže vidím jen ten "konečný efekt", kde vcelku nic nepřibývá. Ještě mne napadá, před časem byl problém s aktualizací WinRE oddílu, dá se to snad dohledat, dokud se to nějak nevyřešilo, pořád se to "točilo dokola", ale to už snad máš za sebou (musel se ručně zvětšit WinRE oddíl nebo ho smazat). Podívej se, zda máš WinRE oddíl a jak je veliký (Správce disků či diskpart).

na rozdíl od stolákistů, kde je "powercfg - h off" prvním krokem, notebukáři v naprosté většině hibernaci používají, vždyť tu dáváš stejný příklad. že ty si pleteš hibernaci a swap soubor? (který lze omezit , mrchosoft to 20 let neumí)

naklonovat disk se dělá přes usb redukci, protože potřebuješ vidět, že se dílo nejspíš podařilo, než se pustíš do problematické demontáže. (boot iso ke stažení u acronisu, už víš z minula)když je krám nerozendatelný, koupíš si levný normálnější repas a toto odložíš, nebo hodíš dětem / psům na hraní.

pár souborů tě nezachrání, když nemáš pevně nastavený swap, máš zrovna povolené aktualizace a věříš na body obnovení.

já jsem etalon lenosti a nesnáším, když je to někdo ještě línější.

Nepletu, hibernace byla zapnutá a jejím vypnutím jsem ušetřil skoro 2 GB, to samé stránkovací soubor jsem zmenšil o cca 1 GB, ale i tyto 3 GB někam zmizely. Swapfile je malý - 16 MB, takže nemá smysl jej řešit. Body obnovení nemám, ty jsem zrušil už dávno, přesto 6 GB někam zmizely.

použil jsi vyčištění disku a prošel si jeho volby?
nemažeš soubory do koše přes pouhý delete, že ne?
výš doporučované programy pro zobrazení velikosti adresářů jsi použil?
věříš na aktualizace? poslední hyperkritická zranitelnost se týkala rdp, mrchosoft se s ní patlal celý rok 2019. od té doby nebylo nic zajímavého. (jediná zajímavá "aktualizace" je w10 ltsc 2021, všechno ostatní je odpad)
swap (kdysi pagefile.sys) většinou stačí 500mb.
cloudové disky mohou mít navíc cache a třeba ji nemažou, ale na to mají přijít ty různé "treeinfo".
nemáš nějaké nero nebo krachující verzi kodi nebo něco s tv programem, co furt stahuje aktualizace jak pominuté? nebo předinstalovaný bloatware od výrobce ntb?
prošel sis přes ms autoruns spouštěcí místa, naplánované úlohy a služby, které aplikace se ti bez tvého vědomí snaží aktualizovat?
silážuješ na tom disku různé instalačky a hafo stažených .iso? na to slouží naska nebo externí disk.

naopak mi nepřijde jako dobrý nápad mazat hiberfile.sys, když hibernaci na ntb používáš.

obchod se ssd u vás máte? my ne, ale existuje zásilkovna. protože podle tvého výčtu už jsi smazal 10gb a nikde to není vidět.

swapfile vs. pagefile? Já mám na disku oba a mění se mi oba, resp. pagefile se změnil poté, co jsem jej nastavil ručně, swap má 16 MB a skoro se nemění, ale včera byl jednou i kolem 200 MB, takže je nechápu Tvou poznámku o starším názvu pro swap, jedině, že by Windows stále umožnovaly nastavovat pagefile, který již nepoužívají a na odkládání používaly swapfile.

Jak jsem již psal, asi to způsobil Thunderbird, který si znovu začal stahovat IMAP poštu ze serverů, kde je jí přes 10 GB. Proč na to ale nepoužil původní místo a jestli mu jej třeba "nešlohla" aktualizace, která po smazání několika GB hned proběhla, mi není jasné.

pagefile a swap jsou různé věci ... pagefile je součást OS (virtuální paměť) a swap je historický "odkládací prostor" (nicméně semtam to nějaký program použije nebo zdechne, když to tam není). Pokud je dostatek RAM, pagefile se vpodstatě nepoužívá, nicméně OS to asi vždycky založí.

Absolútne to to samé nie je... v prípade swapfile sa pracuje so súborom úplne inak, musíš mať offsite parameter, veľkosť sa mení dynamicky za behu, atď atď. u SWAPu je veľkosť viac menej statická, nemáš offsite parameter, manažment je jednoduchší a rýchlejší (výkonovo), SWAP uchováva aj iné dáta než len stránky. Rozdiel je aj v prípade šifrovaní disku (kde pagefile je šifrovaný spoločne stejným kľúčom ako hostiteľská partícia, a kľúč sa musí uchovávať mimo, zatiaľ čo v prípade SWAPu môžeš mať 2 osobitné šifrovacie priestory a kľúč nemusíš uchovávať mimo, pričom zachováš bezpečnosť.)

pagefileje stránkový súbor (miesto kam sa odkladajú stránky z pamäte).
SWAPje partícia, kde sa môžu odkladať aj stránky z pamäte, aj dáta pri hibernácii, aj prípadne určité špeciálne dáta systému (napríklad crash dumps, určité dátové štruktúry kernelu, atď.). Zrovna by som ho nenazval historický, keď naopak SWAP partícia ponúka omnoho viac než pagefile.

Stále je to využití HDD/SSD disku namísto RAM, tak nač tolik tanečků kolem toho? Spíše je to z historických důvodů, ale to už je OT. Mně stačí vědět, že to není jedno a to samé a hotovo ...

Edit: Takže swap je novější a nahrazuje pagefile? Tak nač tam potom zůstává i pagefile, když swap jej plně zastoupí?

SWAP nie je novší, práve naopak starší, ale určite je lepší, ale prešiel vývojom a evolúciou, takže je stále "vynovovaný". SWAP vznikol pre Linux, pagefile vznikol pre Windows. Inak pagefile nemusí zostávať, dá sa to vypnúť (ani na mojom disku nie je), rovnako ako je možné nemať SWAP (aj keď to už obmedzuje určité funkcie, napríklad v Linuxe bez SWAPu nevieš hibernovať).

výraz swap používám historicky od win xp nebo ještě dřív a nezjišťuju, jak to ms momentálně překládá v každé další verzi.
screen s nastavením jsi dostal, z něj je to 100% jasné.
místo slohových rozborů by byla užitečnější informace cos nastavil, ale je to jedno: vem větší ssd.

jedna technická: boot cd acronis má nabídku klonování schovanou nahoře.

Tak jsem se preventivně podíval na možnost výměny disku na https://youtu.be/gDTqgTaz8Oc?feature=shared , ale v D5290 je M2.SATA, takže budu potřebovat i nějakou redukci pro jeho naklonování přes USB. Doporučíš nějaký vhodný disk i redukci?

V šuplíku mám nějaky BlackNěco 512 GB M2. pro HP EliteDesk 705 G4 DM / Ryzen 3 Pro 2200G / 4 GB / 500 GB HDD/ Radeon RX Vega 8/ Win 10 Pro , který je již pár let nevybalený v krabici, ale myslím, že to nebude SATA, ale NVMe.

ty m2 asi topit nebudou, ten věc má snad jen 2 pcie linky a ssd tak nepojede na plný výkon.

jestli nvme a 1tb, mohly by tě zajímat třeba:
https://www.suntech.cz/adata-xpg-gammix-s11-pro-1tb-ssd-m-2-2280-pcie-gen3x4-3-5-3gb-s_d490518.html https://www.suntech.cz/adata-xpg-sx8200-pro-1tb-ssd-m-2-2280-pcie-nvme-3500r-3000w_d488930.html
s11 má symbolický krycí plech nalepený, sx8200 ho má v příslušenství. záleží jak je v tom krámu těsno, proudění vzduchu v tenkých ntb nestojí za nic.

zelený zmrd blokuju, jejich nabídku neznám.

Jaký máš v noťasu antivirák (mimo Windows Defender)?Zkus ho totálně vypnout nebo odinstalovat. Tyhle "uniklé giga" může mít na svědomí.

Například tím, že šrotuje ty stahované aktualizace současně s dalšími časově kritickýmislužbami a proto si vytváří prozatímní obrovské cache soubory.

Zjisti si, jak se ty supervelké soubory jmenují a ke kterému programu patří.

Mimo Defendera další antivirák nemám, ale po uvolnění dalších 10 GB a "došrotování" Thunderbirdu se to zatím ustálilo na cca 5 GB, tak snad už to stačí. Mám dojem, že Thunderbird se tam pokoušel znovu stáhnout e-maily, kterých je tam min. přes 7 GB, ale spíše přes 10 GB na disk, ale mezitím mu místo zabraly další dočasné soubory typu pagefile, swapfile, aktualizace a pod., tak to zkoušel stále znovu. Uvidím, jestli se teď, po uvolnění celkových cca 15 GB, již uklidní.

A jak by mi prosté zkontrolování programem na obsazení disku zjistilo, že to uvolněné místo "žere" pošta anebo něco jiného? To si myslíš, že pošta zabírá nejvíce místa na disku anebo jak jsi to myslel? Třeba jenom jedna skrytá složka Wondershare DrFone programu, který jsem před 2 lety použil na přenos WhatsAppu z Androidu na iPhone, zabírala přes 5 GB.

A také poraď, jak jsem měl nainstalovat nějaký program na 0 GB volného místa na disku?

Jestli to volné místo zabírá pošta, zjistíš jednoduše:
1. spustíš program na zobrazení velikosti složek (verze portable, z flashky, bez nutnosti instalace) a podíváš, kolik zabírá pošta2. uvolníš místo na disku, počkáš až se opět volné místo zmenší
3. znovu spustíš program z bodu 1 a podíváš se na velikost složky u pošty

Navíc si můžeš sejmout obrazovku programu (nebo udělat textový výpis, pokud to ten program umí) a porovnat obsazení před a po a uvidíš, která složka nejvíc nabobtnala.

Njn, ale když předem nevíš, kam to místo mizí, tak to takhle nezjistíš, to musíš mít podezření už před uvolněním nějakého místa a předpokládat to. Mě to napadlo až poté, když to místo několikrát zmizelo a Thunderbird při každém spuštění odznova načítal e-maily.

No a právě proto jsem se zeptal tady zkušenějších, v čem by mohl být problém a na co se zaměřit, abych nemusel procházet a analyzovat tisíce složek a desetitisíce souborů, která/ý z nich "žerou" uvolněné volné místo. Ptám se proto ještě jednou - umíš si to prakticky představit, že máš někde něco, třeba jako 20. vnořenou složku, a Ty nevíš, která to je a kde se nachází, ale máš jí podle Tvého návodu najít a zjistit, který soubor/služba to způsobuje?

To bys musel nejdříve vytisknout velikosti všech složek a souborů na disku, uvolnit hodně velké místo, počkat, až se zas zaplní a pak to celé znovu zdokumentovat. Podle mě, je to celkem nereálné, to už je asi rychlejší tá výměna disku za větší.

Jasně, že výměna disku za větší je nejrychlejší a ideální. Ovšem tvoje původní otázka zněla, kam se ztrácí ty volné gigabajty.
A tisíce složek samozřejmě procházet nemusíš (evidentně jsi TreeSize neviděl ani z rychlíku) - co říkáš na Stromový graf v TreeSize , kde máš jak na talíři naporcované ty největší složky? Podezřele velké složky (klidně i v páté úrovni) jsi schopen rozpoznat během pár sekund a na ně se pak můžeš zaměřit detailněji.

detektivové, abyste zbytečně neluštili záhadu chrousta, tak swapfile.sys (u mě 16MB) prý slouží jako swap pro "moderní Windows"/metro aplikace.

Každopádně tazatel mám problém s nedostatek místa a měl by to řešit. Na HDD, kde je pod 4% volného místa se nedá rozumně fungovat.

To je sice super, ale nepochopil jsem, co je co, akorát, že je to samý Thunderbird a zabírá strašně moc místa. Kromě daného výstřižku je tam toho od Thunderbirdu ještě tak 3-4x tolik. Mám dojem, že jsou to soubory nedokončeného stahování, ale netuším, které mám smazat a které ponechat. Mám chuť smazat všechny účty, odinstalovat TB a smazat všechny TB soubory a znovu to nahodit, ale je to práce na celý den. Blbé je, že TB neumí export nastavení účtu a už ani nevím, jaké tam mám doplňky.

PS: Neumí ten program nějaký textový výstup anebo aspoň textové kopírování? Mně to nabízí výstup do *.edu, ale ten není textový a kopírovat jde jenom první sloupec.

[98594-seznamsouborucut-png]

Mimochodem, když používáš TB, můžeš odinstalovat Poštu W10 (windowscommunicationsapp):-)

Jinak, odinstalovat TB, smazat a nainstalovat je asi na 15 min. Nastavit IMAP pro 2 účty je tak na 10 min. Co chceš dělat celý den? Doplňky si přečti a opiš ... to je na 3 min. POP3 by byl horší. Jak jsem psal, přílohy, které potřebuješ, si ulož/zálohuj mimo majl a v majlu je maž (pokud to z nějakých důvodů nechceš, tak složku pro majl v TB nedělej v "user" ale v datové oblasti).

To bych si musel pamatovat hesla na jednotlivé účty, kterých mám asi 10 a mám je také na různých zařízeních, takže jejích obnovení a aktualizace na všech zařízeních zabere také hromadu času. A rovněž než zjistím, kde v TB zjistím nainstalované doplnky ...

Ale třeba někdo poradí, jak se v tom bordelu vyznat, co jednotlivé soubory TB znamenají a které jsou nefunkční zbytky, které mohu klidně smazat.

E-maily jsou pro mě jako cloud, kde si dohledám, co potřebuji a ještě k tomu mám popis, k čemu to celé bylo, takže přílohy smazat nemohu. V čem je rozdíl v uložení souborů TB v jiné oblasti?

PS: Poštu odinstalovat nechci, má se měnit na Outlook, který bych si rád vyzkoušel a třeba mu dám přednost před TB.

Ale třeba někdo poradí, jak se v tom bordelu vyznat

Já si nedovedu představit složku s profilem Thunderbirdu, která by měla více jak 23 GB!Moje má 591 MB. S tím bordelem si musíš poradit sám.

Já bych asi začal tím, že bych si udělal Nový profil v Thunderbirdu a postupně nastavoval účty.
Asi bude dobře promazat tu starou poštu v IMAP a nastavit způsob, jakým se pošta synchronizuje.
Protože se zdá, že se ti opakovaně dookola stahují do PC ty hromady sraček ze serveru.

Inspiraci najdeš někde tady: Použití několika profilů v Thunderbirdu
Nebo tady: Přesunutí dat Thunderbirdu na nový počítač

10 GB nepromažu a ani nechci, jelikož je to můj osobní "cloud", který často potřebuji v práci i osobním životě a nikdy nevím, co a kdy z toho budu potřebovat. Je to takový určitý NAS, o který se nemusím moc starat a nemusím jej moc organizovat, jelikož poštovní programy to zvládnou za mě.

Hesla si můžeš v TB nechat ukázat, doplňky jsou v Nástroje, Nastavení a dole Doplňky.

Celkem se orientuji, ale organizaci v TB tak úplně nechápu:-(ale možná v tom má někdo úplně jasno. Ten "bordel" vypadá jako složky pošty v TB ...

Já si přílohy stáhnu mimo majl a organizuji/používám/archivuji jako ostatní data/soubory. Máš pravdu, že něco tak nějak s textem majlu souvisí, pak musíš prostě pro ty majly zajistit dostatek místa (s potenciálem neustálého růstu !!!), nejlíp mimo systém (na datovém disku), taková "velká" data by prostě neměla být součástí OS/users, alespoň podle (nejen) mého názoru.

"Poštu" klidně odinstaluj, nový Outlook si nainstaluješ i bez toho (jsou to "nové" app ze Store). Co to sleduju, tak nejspíš měnit nebudeš:-)

Já ale nechci importovat zprávy, jelikož jak správně píšeš, jenom to zvětší, již tak nepochopitelný bordel ohledně TB a zabere další prostor na disku, který na takovou operaci nyní nemám k dispozici. Mně by stačilo vyexportovat nastavení účtů, všechno smazat, naistalovat nový TB a naimportovat nastavení účtů do TB. Outlook Express a Windows Mail to uměly, nevím, proč takovou základní věc TB neumí.

Takže nakonec za tím byla aktualizace Windows, která kvůli nedostatku místa se marně pokoušela o nainstalování a Thunderbird, který se neustále pokoušel o nové načtení e-mailů z IMAP serveru. Nevím, jestli jsem to nové načtení něčím vyprovokoval já anebo to bylo něco na straně serveru, což už nezjistím, ale zjistil jsem, že TB mi roky zaplňoval disk svými neúspěšnými pokusy o komprimaci poštovních zpráv, které za sebou neuklízel. Po jejích částečném pokusném odmazání jsem uvolnil cca 40 GB a pokud bude všechno OK, tak je smažu všechny a uvolním další desítky GB místa.

Jelikož k vyřešení problému mi nejvíce pomohly 2 příspěvky od dvou členu fóra, ale 2 příspěvky současně nelze vybrat jako řešení, nakopíroval jsem je níže a zvolím svůj příspěvek jako řešení pro podobné dotazy.

IQ37 Bronzový rádce, 17.05.2024 19:05#57
Můžeš zkusit https://www.voidtools.com/ portable verzi Everything.
Udělá ti inventuru v celém PC za několik vteřin.

Zdenál @jege, 18.05.2024 17:06#70
Soubory NSTMP můžeš smazat - viz odkaz. Jsou to pozůstatky po nedokončeném "kompaktování" složek.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

Build a Mobile Site
View Site in Mobile | Classic
Share by: