Přidat otázku mezi oblíbené Zasílat nové odpovědi e-mailem MikroTik RB941-2nD-TC jako AP klient + router + AP vysílač

Lze MikroTik RB941-2nD-TC nakonfigurovat tak, aby chytal WiFi signál z HotSpotu mobilního telefonu a pouštěl ho dál jak po drátu, tak i přes WiFi? To znamená že by fungoval jako AP klient, ale současně jako router lokální sítě, na kterou by byly drátově i bezdrátově povešeny další zařízení.

A lze na MikroTiku mít různé konfigurace a měnit je nahráváním různých nastavení?

Předmět Autor Datum
fleg
jege
touchwood
jege
touchwood
jege
touchwood
jege
host
fleg
jege
host
lední brtník
touchwood
lední brtník
touchwood
host
dsa
host
dsa
host
dsa
host
dsa
host
dsa
host
jege
host
jege
lední brtník
host
jege
Já nejsem Host. ]:)
touchwood 21.12.2023 10:28
touchwood
host
lední brtník
jege
host
touchwood
host
touchwood
truhlik
Lukas1982
fleg
Lukas1982
touchwood
truhlik
MaSo
host
touchwood
MaSo
host
lední brtník
touchwood
jege
dsa
jege
dsa
jege
dsa
jege
dsa
jege
dsa
touchwood
jege
gg
Řeším to on-line tady.
jege 18.12.2023 21:32
jege
Taky se mi zdá.
gg 18.12.2023 21:46
gg
jege
jege
Upgrade 7.12.1
touchwood 19.12.2023 07:08
touchwood
fleg
touchwood
jege
dsa
host
dsa
touchwood
jege
touchwood
jege
touchwood
touchwood
dsa
jege
jege
jege
touchwood
Dávka by nebyla? ;-)
jege 16.05.2024 19:12
jege
touchwood
jege
touchwood
fleg
touchwood
jege
jege
fleg
jege
fleg
jege
touchwood
jege
touchwood
jege
jege
jege

No to nebudu, když jsem s MikroTikem dosud nepracoval ...

A ty různé konfigurace lze operativně měnit nahráním uloženého nastavení? Že bych si uložil stávající funkční a po případných neúspěšných pokusech pak znovu nahrál. A pak měl uloženo pár nastavení, pro různé situace, třeba připojení přes O2/Cetin a jako náhradní připojení přes telefonní HotSpot.

Naopak, tím že budeš zkoušet a experimentovat, tak se s tím naučíš daleko nejvíc.Konfigurace můžeš ukládat jak ve formě záloh, tak skriptů

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:System/Backup

a

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Configuration_Management#Exporting_Configuration

(typicky:

 /export compact show-sensitive file=flash/zalohaXYZ.rsc 

pozor na to, že RB941 má non-volatile úložiště mapované do složky flash/)

Samozřejmě má, ale k čemu? Proč bys měl kopírovat konfigurace kamsi dopryč, když je můžeš mít v zařízení? Tohle je profi zařízení, ne nějakej pofiderní Aušus...Záloha mimo zařízení slouží hlavně pro případ že to shoří za bouřky, nebo k přenosu konfigurace na jiné zařízení.

Ty hlavně vůbec neznáš schopnosti a možnosti těchto zařízení, jsi stále myšlenkově omezen na laciná domácí zařízení a aplikuješ naprosto špatné a neefektivní postupy. Ale to jsem ti psal už několikrát, že se zbytečně plácáš ve věcech, pro které existuje daleko přímější, elegantnější a efektivnější cesta.

Tak Mikrotik dorazil, ale jelikož jedná o rozbalený kus z , tak nevím, jestli už se v tom někdo nevrtal a neměl bych to nějak nejdříve vyresetovat a až pak nastavit na O2/Cetin připojení k terminátoru.

Po zapojení do sítě se objevila otevřená síť Microtik-648F09, na kterou se dalo připojit bez hesla. Po připojení to vypsalo tohle:

The following default configuration has been installed on your router:

Welcome to RouterOS!
1) Set a strong router password in the System > Users menu
2) Upgrade the software in the System > Packages menu
3) Enable firewall on untrusted networks
4) Set your country name to observe wireless regulations

RouterMode:
* WAN port is protected by firewall and enabled DHCP client
* Wireless and Ethernet interfaces (except WAN port/s)
are part of LAN bridge
LAN Configuration:
IP address 192.168.88.1/24 is set on bridge (LAN port)
DHCP Server: enabled;
DNS: enabled;
wlan1 Configuration:
mode: ap-bridge;
band: 2ghz-b/g/n;
tx-chains: 0;1;
rx-chains: 0;1;
installation: indoor;
wpa2: no;
ht-extension: 20/40mhz-XX;
WAN (gateway) Configuration:
gateway: ether1 ;
ip4 firewall: enabled;
NAT: enabled;
DHCP Client: enabled;

Je to standardní nastavení MikroTiků, anebo je to už nějak nastavováno?

Vážně sis koupil takový šunt?! Nemyslím značku, ale model. Jen 100 Mbit LAN porty? Wifi jen 2,4 Ghz s pomalou normou 802b/g/n?:-?
Tenhle router jsem doma taky měl, ale v roce 2016! Radil jsem ti Archer C6, který je ve všech parametrech lepší a nastavení pro O2 Terminátor je na tři kliknutí...

Ale je to tvoje volba, fleg nebo touchwood se mnou taky asi nebudou souhlasit.

Suhlasim s tebou, 941 jedine ako AP, ako brana do netu je to pomale a slabe. Nesmie nic robit, idealne ani neroutovat len bridgovat vsetko.
Ak do nej budem tlacit 100mb nie je problem vyazit procak na 100%.
Za default povazujem ac2 u seba, po novom sa snazim uz vsade skor davat ax2.

Na ten Asus C6 jsem četl dost špatné zkušenosti, že není moc spolehlivý a všichni tady většinou doporučují MikroTik, tak jsem se rozhodl, že za cca 350 Kč bez DPH a na cca 4-5 měsíců to vyzkouším a buďto se mi MikroTik zalíbí a v případě potřeby si pak koupím něco vyššího anebo jej v 14 denní lhůtě vrátím, případně za ty peníze vyhodím do koše.

Možná jej pak taky využijí doma jako AP k televizi.

Těch Archerů C6 mám v provozu několik kusů a žádný problém. Dnes už bych koupil něco co umí normu ax, takže třeba třeba takový Archer AX20.

Samozřejmě Mikrotik není špatný, ale pro začátečníka obtížně nastavitelný a pokud nepotřebuješ/nevyužiješ nějaké pokročilé možnosti, tak je to prostě kanón na vrabce.

To nic nemění na tom, že RB941 je vykopávka. Kdybys řekl, mohl jsem ti ho věnovat zadarmo.

člověče, když všechny poučuješ jak jsi dobrý, zachovej aspoň dekórum.
asus bude asi navždy produkovat děravé krámy s největším počtem zneužitelných chyb, navíc není cenově nijak zajímavý.
archer c6 je ac model od tplinku, s dvoujádrovým cpu, trvale s cenou 1000 a míň, samozřejmě gigabit.
to cos koupil je fak jen 100mbit ápéčko, na pokrytí záchodu pro čtení na mobilu ok.

S tím tak úplně nemůžu souhlasit. Ten router s defaultním firewallem "stačí" na běžné internetové linky do řekněme 60-70 Mbit/s. Pokud ale do něj budeš ládovat nějaké custom rules, samozřejmě se to bude zhoršovat. Viz https://mikrotik.com/product/RB941-2nD#fndtn-testresults

Jeho největším problémem není 100M switch nebo "jen" 2,4GHz wlan, ale malá flash. V poměru cena/možnosti však stále nemá konkurenci. Jako AP bych ho zcela určitě NEdoporučil, protože s ohledem na výkon antén, cenu a možnosti instalace jsou k dispozici lepší řešení v podobě lite verze malého AP (cAP lite), které navíc podporuje PoE a montáž na zeď/strop.

Kdybych to měl shrnout, tak RB941 je stále ideální řešení pro pomalejší DSL linky (obecně připojení do cca 60 Mbit/s), prototypování síťové konfigurace, respektive lab. Já ho doma používám v takových těch nepodstatných umístěních (kuchyně, sklep, apod. ve starém baráku) kde už není třeba gigabit, není tam strukturka a je třeba místně rozjet bezdrát a táhnout dál LAN kabel (tedy jako "switchoAP"). Když to někdo poleje polívkou, rozšlápne, apod., tak škoda je skoro nulová, obnova konfigurace na záložním zařízení je hotova za 2 minuty i s upgradem a hlavně je v tom naprosto univerzální a rockstable RouterOS. Na něm je geniální to, že je jak IOS od Cisco, všechna zařízení mají stejnou filozofii, stejné ovládání, liší se to jen HW featurama a případně licencí ROS. Roky staré krabičky (RB751, který je už fakt dědoušek) stále dostávají podporu a bezpečnostní updaty. S tím se prostě TP-link fak rovnat nemůže, i jeho profi řešení ve formě Omada řady je v mnoha aspektech horší než MKT. A to jinak Omadu musím celkem chválit, navržené to mají docela dobře a co se čistě APček týká, nic moc lepšího a ucelenějšího v dané cenové hladině k dispozici není, i když se Ubi snaží kontrovat svými lacinějšími řadami.

Výborně, tak už máme prvního (vlastně pardon, druhýho), komu vyhovuje pomalá LAN. Kdo další?:-D

Co znamená citelně menší spotřeba? Kolik ušetříš ročně? Já zas neznám nikoho z domácích uživatelů, kdo u routeru řeší spotřebu, resp. by byl kvůli nižší spotřebě ochoten obětovat rychlost.

Pokud nemáš NAS a nepotřebuješ přenášet např. data mezi PC/NTB, netvrď mi, že nevyužiješ rychlou wifi?:-?

+ všichni mí známí:-)

WiFi mám "rychlou":-)resp. normální, víc, než 100 Mb/s. Ale stejně jsem limitován připojením k ISP ... netuším, k čemu by mi byla rychlejší. Občas přenáším fotky mezi mobilem a PC a 100 Mb/s mi úplně stačí ... tolik jich nikdy není, aby to nestačilo.

Spotřeba navíc by byla asi 400-500,- Kč za rok, ono se to nezdá.

Takovými známými bych se nechlubil.:-p

Těch 400-500 Kč ročně klidně obětuju, jiný to prokouří nebo propije za dva dny. Čas jsou peníze, takže v konečném důsledku nic neušetřím. A v porovnání se spotřebou jiných spotřebičů v domácnosti to je zanedbatelné.

Ale každý ať si používá co chce, nikoho nehodlám přemlouvat.:-)

NAS třeba nemají, za půl roku mohou mít. To stejné rychlost přípojky. Dnes můžou mít pomalé připojení, pak se stane zázrak a budou muset překopávat půlku domácí sítě*? Je nutno myslet racionálně, dopředu a předvídat!8-)

*) to co ušetřili na spotřebě prodělají výměnou routeru za rychlejší. :-p

Jasně, budoucnost patří aluminiu, teda 1 Gb (po Cu drátech), ale než k tomu dojde, bude router dávno amortizovaný. A v mém případě už asi jiný potřebovat nebudu (vzhledem k věku). Nicméně, nezpochybňuju, že to pro někoho skutečně má smysl už dnes. Někdo má Fabii či Octavii a jiný je skálopevně přesvědčený, že s tím se nedá dojet ani pro rohlíky do sámošky. Statistika ale praví, že většina má tu Fábii či Oktávku:-)

To přirovnání je trošku mimo.Je to takhle: jako kdybys měl tu Fabii a musel jezdit pro rohlíky 30 km/h i v obci, kde je maximálka 50 km/h. Někomu by to možná nevadilo, že. Nebo bys mohl mít za stejné peníze Mercedes, kterým bys mohl jezdit všude maximální povolenou rychlostí. Hm...

Jak jsem psal, jediné, co mne limituje, je rychlost k ISP (a ani ta mne nijak neomezuje, ISO 5 GB jednou za čas se stáhne na pozadí a nijak mne nepomůže, když to bude za 3 min). Pochop konečně, že 1 GB v LAN mne k ničemu není ani v nějaké dohledné budoucnosti (kromě dražšího routeru a provozu). Ale jak píšu, ti co uvažují o NAS nebo ho mají nebo zařizují nový barák, by to měli chtít ... nicméně statisticky je to přecejen menšina "uživatelů", což jsem chtěl naznačit.

Pochop konečně, že 1 GB v LAN mne k ničemu není ...

Pochop, že nejde o tebe.;-)Pokud to máš takto nastavené, funguje to, vyhovuje ti to, tak samozřejmě není důvod měnit. Ale že si někdo dnes koupí MikroTik RB941 jako hlavní router do domácnosti, to je prostě hovadina, na tom trvám.

A kdo si koupil MikroTik RB941 jako hlavní router do domácnosti? Já si ho třeba koupil na zkoušku k zkušebnímu O2 VDSL Internetu za 149 Kč/měsíčně, který budu mít ještě min. 4.5 měsíce a když mi ho prodlouží, tak pak se uvidí. Momentálně na něm neběží nic, zatím jsem jej jenom zkušebně zprovoznil, v ostrém provozu bude na něm 1x NB přes WiFI ve vzdálenosti cca 2 m a 1x síťová tiskárna přes Ethernet. NB nemá LAN a kabel by stejně musel ležet na koberci, kde se chodí, takže by to nebylo moc bezpečné, tiskárna bohužel WiFi nemá, takže ještě ji budu muset přestěhovat přímo k Mikrotiku. Myslíš, takhle "složitou" lokální síť ten MikroTik RB941 neutáhne?

A když mi odpojí O2 VDSL a MikroTik 941 zvládne fungovat jako AP klient + router + AP vysílač, tak jenom změním jeho nastavení, z mobilu udělám HotSpot a pofrčím se stejnou topologii sítě dál.

PS: Doma mám kabel od UPC/VF a VF Station (Arris), ale po výměně modemu se mi začaly sekat IPTV a zatím jsem nezistil, jestli je to modemem, Internetem anebo IPTV ...

Můžeš to okecávat jak chceš, na věci to nic nemění.:-)Koupil sis ho na zkoušku, fajn, tak za 4,5 měsíce budeš mít furt stejně starý pomalý krám. Za stejnou cenu (i nižší) jsi mohl mít gigabitový router s wifi 5 GHz 802.11ac, s mnohem širším využitím.
Ale jsou to tvoje peníze, tak už to nemusíš donekonečna obhajovat.8-)

Vy jste fakt divní! Nejdříve se tady léta pějí ódy na MikroTik, jak za pár peněz dělá skvělé síťové věci a byť je zpočátku trochu složitější na pochopení, tak to skvěle kompenzuje svou variabilitou, širokými možnostmi nastavení a jednotným ovládáním, a když si nakonec za pár pětek koupím základní model, který naprosto postačuje pro mé záměry, navíc s plnou zárukou a možností vrácení do 14 dní i odečtu DPH na firmu, tak mě málem ukamenujete za to, že jsem si nekoupil dražší TP-Link z druhé ruky a bez záruky.]:(

Já vždy předvídal a kupoval to nejlepší a většinou i hodně drahé, takže teď mám doma plazmovou TV Pioneer za 70.000 Kč, která nemá DVB-T2 a není SMART, ADSL modem/router FritzBox 7170 asi za 5-7 tisíc, který neumí VDSL, Gbit, VLAN a PPPoE, 17 palcový monitor Samsung Syncmaster 171P - F.A. Porsche Design asi za 27.000 Kč, který na AUKRU nikdo nechce ani za 500 Kč a podobné věci, které ve svou dobu byly TOP, ale dnes jsou zralé akorát do koše ...:-D

Já přece nikde nedoporučoval, kupovat to nejlepší a nejdražší. Ale cenový rozdíl mezi 100 Mbit a 1 Gbit routerem je 0.000nic. Spotřebu jsem nikdy neporovnával, ale jsem přesvědčen, že to nebude tak drastický, záleží na konkrétním typu.

Monitor se mi líbí, jestli umí zobrazit horizontální frekvenci 15 kHz, tak ho beru hned!

Brutální empirie. Pro drtivou většinu ne-IT lidí jsou věci jako NAS nebo sdílení v síti něco jako sci-fi. Jim stačí internet (seznam/novinky/iděs), v lepším případě ještě netflix/Disney/HBO/o2tv a jsou spokojení jak želvy.Když jim to vysvětlíš, tak to stejně nechtějí, a mají recht. Dokud nemáš NAS nebo ultrarychlý net, gigabit fakt nepotřebuješ.

"Himem.sys" Jj, přesně, ten býval potřebný a k tomu ještě "Emm386" a bylo to ideální. Zvukovka se myslím nastavovala v "config.sys" a bylo potřeba nastavit správné parametry a ve hře nastavit to samé. Autoexec.bat zase sloužil na spuštění programů po startu systému. Super časy:-)

brutus. čekal bych, že po těch letech bude firmware vymakanější (řada ax) i opravy že budou rychlejší.řešit jediný asi nejnovější ax21 a vykašlat se na celý zbytek řady, to mi nápadně připomíná bastly od asusu.

konkrétně tato chyba: remote access je default zakázaný, povoloval ho zřejmě poskytovatel pro nastavení zákazníků. a aby si ulehčil čivot, tak ne pro jednu konkrétní ip. to máslo na hlavě má v řetězci víc zúčastněných.

jj. Já mám upřímně TP-link celkem rád, z těch levných krabiček jsou asi nejlepší (asus pokládám za poměrně drahý na to, co (ne)umí), ale srovnání s MKT prostě čína vždycky prohraje, protože oni myslí jinak a tyhle věci jsou pro ně problém jen kvůli ohrožení prodejů, ne kvůli reputaci. Genialita MKT je ten univerzální ROS, který je stejný napříč celým portfoliem, takže když se objeví chyba, je opravena poměrně rychle, ale co je zásadní, opravuje všechny modely mikrotiků, klidně i ty 10+ let staré.

Co se týká toho zneužití, ono to je těžký, protože i když znemožníš konfiguraci z WAN (a i to je problém, protože ISP dnes dodávají ty routery pod svou správou, protože absolutně neschopní BFU neumí zprovoznit ani ten tplink), tak existuje poměrně jednoduchý způsob, jak zaútočit na router z LAN strany pomocí tuposti BFU a kliknutí na odkaz z mailu/webu/FB apod.

Jak vyplnit "Upgrade the software in the System > Packages menu", když je MikroTik připojen k NB přes WiFi a tudíž ještě nemá přístup do Internetu?

Lze jej připojit k LAN portu jiného routeru, pokud má jinou IP adresu než daná lokální síť?

Dítě má herní PC, který je kabelem připojen k PowerLine, který má ještě dva volné ethernet porty. IP přiděluje kabelový Vodafone Station (Arris) v jiné místnosti. Z druhé strany, je to asi to samé jako připojit MikroTik přímo k Arrisu a ovládat jej NB přes dock, který je také připojen k Arrisu.

Jak v takovém případě vyplnit počáteční doporučení?

Welcome to RouterOS!
1) Set a strong router password in the System > Users menu
2) Upgrade the software in the System > Packages menu
3) Enable firewall on untrusted networks
4) Set your country name to observe wireless regulations

Nechce se mi jenom kvůli aktualizaci Mikrotiku měnit rozsah IP routeru, jelikož jsem na něj navázaná zařízení s pevnou IP.

Netřeba měnit něco na routeru:-)stačí (dočasně) nastavit na PC tu IP ručně třeba 192.168.88.20 a nejlíp použít Winbox (neinstaluje se, ale jde to i přes web prohlížeč).

Já jsem použil Quick Setup, nicméně 1 a 4 je jasná. Až budeš mít přístup na Inet, uděláš 2 (klikne se v menu). 3 - FW je součásti QS, takže tam víc neporadím:-(

Nechápu, jak to prakticky udělat. Když se přece připojím k Mikrotiku, tak přece nebudu připojen k k Internetu! Když jsem na MikroTiku přes WiFi, tak se už nepřipojím k další WiFi s Internetem, když přes kabel, tak nejdříve musím z PC odpojit Internet.

Jedině zkusit mít jedno na WiFi a druhé na kabelu, ale třeba s tím mám špatné zkušenosti, že PC hledá Internet na zařízení, které k němu zrovna nemá přístup ...

Ten upgrade neřeš ... na to je času dost. Až to budeš komplet mít. Nebo můžeš na chvíli ten MT připojit místo stávajícího routeru (pokud to s ohledem na poskytovatele a způsob připojení jde, vyndáš kabel z WAN a píchneš do MT) a nějak se k MT připojit (hlavně ta IP) a udělat upgrade.

Ach jo. Kolabuješ už na takové trivialitě? Máš několik možností:

1. nechat default, připojit WAN port (ether1) do stávající LAN a PC do LAN portu (nebo wifi) a přes winbox aktualizovat
2. smazat defaultní konfig, vytvořit bridge, prdnout do něj všechny ifaces, na bridge vrazit dhcp klienta, reboot a přes winbox aktualizovat
3. Stáhnout si balík updatu do PC na mikrotik.com a přes winbox aktualizovat

Místo vymýšlení šílených teorií jak to všechno zkomplikovat jsi to měl už mít dávno hotové.

Pravdu říct, nerozumím ani jednomu z Tvých návodů ...

Můžeš polopatě vysvětlit, jak funguje 1, ale dle možností přes standardní GUI, jelikož do Winboxu se zatím pouštět neplánují? Upozorňuji, Arris je kabelový modem/router, takže nemohu MikroTik připojit přímo ke zdroji Internetu. Anebo to myslíš tak, že LAN Arrisu povedu připojení do WAN MikroTiku a do MikroTiku připojím dock NB (NB nemá Ethernet port)? Nemohou být v Arrisu paralelně? Přes Arris se do MikroTiku nedostanu?

v7 do 7.12.1 jede určitě.

 /system/routerboard> print
       routerboard: yes
        board-name: hAP lite
             model: RB941-2nD
          revision: r3
     serial-number: HCA07HEED84
     firmware-type: qca9531L
  factory-firmware: 6.48.6
  current-firmware: 6.48.6
  upgrade-firmware: 7.12.1 

edit:

 admin@MKT_Kuchyne] > system/routerboard/print 
       routerboard: yes
        board-name: hAP lite
             model: RB941-2nD
          revision: r3
     serial-number: HCA07HEED84
     firmware-type: qca9531L
  factory-firmware: 6.48.6
  current-firmware: 6.48.6
  upgrade-firmware: 7.13
[admin@MKT_Kuchyne] > /system/package/print 
Columns: NAME, VERSION
# NAME      VERSION
0 routeros  7.13   
1 wireless  7.13 

:puff:

Taky jsem to risknul a pak se divil, že namísto jednoho tam mám 2 moduly - router a wireless. Je ale zajímavé, že ještě před aktualizaci na 7.13 mi WinBox odmítal se k MikroToku připojit a psal něco, že není k dispozici Safe mod a něco tam psal o Legacy. Internet přitom normálně fungoval. Po vypnutí a zapnutí už to bylo zas OK a vzal i aktualizaci na 7.13. Kdoví, jestli nebyl tak levný proto, že se po zahřátí seká. Ještě jej pořádně vyzkouším a případně do 14 dní vrátím.

Tak nastaveno podle touchwoodova skriptu, zítra to v kanclu vyzkouším a pak si tím budu hrát, abych pochopil, co jednotlivé příkazy dělají. Je tam toho hromada, ale po pochopení základní filozofie to až tak složité není. Hlavně bude vždy co studovat.

S O2 jsem se na dalším připojení nedomluvil, takže bych potřeboval nastavit Mikrotik podle původního dotazu. Momentálně je nastavený na vstup Internetu z terminátoru Cetinu, který dál distribuuje přes WiFi a LAN. Teď bych mu potřeboval říct, aby bral Internet z mobilního hotspotu a distribuoval jej dál stejně, jak předtím, tj. vypnout vstup z terminátoru a přidat AP klienta. Kdo poradí, jak toho dosáhnout?

kvůli 2 řádkám, fakt jo?:-)

 /interface wifi
add configuration.mode=station disabled=no master-interface=wifi1 name=wifi_klient
/interface list member
add interface=wifi_klient list=WAN
/ip dhcp-client
add disabled=no interface=wifi_klient 

Budeš si muset přidat další wireless security podle hesla pro ten mobilní inet a upravit iface wifi_klient (ideálně přes tlačítko "Scan"). Zkontroluj si taky název master iface (tohle by mělo platit pro ROS7, ale RB941 tu nemám)

To je, jak kdybys mi dal auto s automatickou převodovkou, ať nemusím řadit manuálem, ale k tomu připsal, že si to předtím musím VAGem přepnout v řídící jednotce.:-D

To nejde všechno zadat do dávky, kde bude NAZEV HOTSPOTU a HESLO, které si změním podle reálných hodnot? Zas tak blbý nejsem, ale ani tak chytrý, abych to tam přidal ručně dle Tvého návodu.

Nefunguje!

MikroTik RouterOS 7.13 (c) 1999-2023 https://www.mikrotik.com/

[admin@MikroTik] > /interface wifi
bad command name wifi (line 1 column 12)
[admin@MikroTik] > add configuration.mode=station disabled=no master-interface=wif
i1 name=wifi_klient
bad command name add (line 1 column 1)
[admin@MikroTik] > /interface list member
[admin@MikroTik] /interface/list/member> add interface=wifi_klient list=WAN
input does not match any value of interface
[admin@MikroTik] /interface/list/member> /ip dhcp-client
[admin@MikroTik] /ip/dhcp-client> add disabled=no interface=wifi_klient
input does not match any value of interface
[admin@MikroTik] /ip/dhcp-client>

Tady má naprosto stejný formát a Mikrotik to normálně "sežere":

/interface vlan
add interface=ether1 name=e1_vlan848 vlan-id=848
/interface pppoe-client
add add-default-route=yes disabled=no interface=e1_vlan848 max-mru=1492 max-mtu=1492 name=pppoe-DSL password=adsl user=adsl
/interface list member
add interface=pppoe-DSL list=WAN
/ip dns
set allow-remote-requests=yes servers=8.8.8.8

PS: Asi se nerozumíme, já to tam nezadával po 1 řádku, ale celý text naráz, a terminál vyhodil následnou odpověď. Stejně Copy/Paste jako ve výše uvedeném případě, ovšem to terminál normálně vzal. Proč tu poslední dávku rozbil na řádky? Já myslel, že je chyba v textu, ne v rozbití na řádky.

Já jí sjel na dvě doby, ale ona si z toho nic nedělá, mohu jí nadávat, kolik chci!:-D

Mimochodem, včera jsem si na jednom webu přečetl, že Mikrotik nemůže fungovat jako klient i přístupový bod, jelikož má jenom 1 rádiový modul. Tak jak to vlastně je? Tady píšete, že je to možné, tam že to možné není. Pokud mají pravdu, tak je veškeré mé bádání od začátku zbytečné, z druhé strany, repeatery mají taký jenom jeden rádiový modul, a dokáží fungovat jako AP, CAP i LAN.:?:

Takže to jde? Problém je akorát to, že všechny návody řeší Mikrotik jako klienta, ke kterému je připojena kabelová LAN, možná by se našel návod, kde se pak přidá AP režim. Já tam ale AP režim již mám a potřebuji k němu přidat klienta bez toho, abych s Mikrotikem ztratil WiFi spojení, jelikož na D5290 nemám LAN port, takže na nějaké pokusy a omyly není moc místo.

Je to už spíše teoretický problém, jelikož mi před časem přestala fungovat LAN laserovka hp color laserjet 3800dn, tak jsem na tisk začal používat náhradní inkoustovku Epson L6270 a dnes jsem zjistil, že jí mohu napřímo připojit k hostspotu na iPhonu a NB připojený na stejný hostspot na ní normálně tiskne. Pokud laserovku nezprovozním, tak už ani dané řešení nebudu potřebovat.

Tak podle https://wifisystem.ru/docs/mikrotik/mikrotik-wifi-client/ bych to byl schopen nastavit, ale problém je v tom, že na wlan1 mám WiFi síť na připojení ostatních zařízení k Mikrotiku, tj. jako vysílač. Mám tam i virtuální wlan2 pro připojení zákazníku, takže bych mohl wlan1 použít na jako AP klienta, případně wlan1 přehodit na virtuální wlan3, ale pochopil jsem, že fyzická wlan1 je nakonfigurovaná jako vysílač, takže když z ní udělám přijímač, tak i virtuální wlany pod ní přestanou fungovat jako vysílače, ne?

Moje primární i sekundární WiFi vypadají podobně jak na obr.:

[14436-jf03bm-000524-png]

Takže wlan1 je Wireless (Atheros AR9 ...), wlan2 je VirtualAP. Když wlan1 změním na Station, neovlivní to wlan2? Může WiFi modul v Mikrotiku fungovat současně jako přijímač i vysílač, myslím jako vstup i výstup Internetu?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

Build a Mobile Site
View Site in Mobile | Classic
Share by: